1.250 TL ve üzerine ÜCRETSİZ KARGO

Evde İpli Sandalet Yapımı

Evde İpli Sandalet Yapımı

Evde İpli Sandalet Yapımı

Bu yılın moda tasarımlarından biri olan ipli sandaletleri evde de kolayca yapabileceğinizi biliyor musunuz? Tek ihtiyacınız olan parmak arası tabanı sağlam bir terlik ve ipler.

İsterseniz işe giderken, isterseniz sahilde, isterseniz arkadaşlarınızla çıktığınız bir yemek ya da eğlenceli bir gecede ayaklarınıza giyebileceğiniz rahat bir ayakkabı arıyorsanız ipli sandalet modelleri tam size göre. Üstelik birde el yapımı olması bu sandaletleri daha da giyilesi bir hale sokar.

El yapımı ipli sandaletlerinizi evdeki eski terlik, tişört, ya da kumaşlarınızı değerlendirerek de yapabilirsiniz.

Hemen her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu şık sandalet modelinin nasıl yapılacağını ve hangi malzemelerin gerektiğini aşağıda bulabilir, resimli açıklamalar ile kolayca el yapı ipli sandaletlere sahip olabilirsiniz.

Evde ipli sandalet yapımı için malzemeler

  • Eski ya da yeni bir parmak arası terlik (Terliklerin tabanının sağlam olmasına dikkat edin),
  • Penye ip ya da uzun ipler çıkarabileceğiniz ölçülerde eski penyeleriniz,
  • Makas,
  • Şiş ya da kalın tığ (Bunlar yerine bir kalemden de yardım alabilirsiniz)
  • Silikon tabancası.

Evde ipli sandalet nasıl yapılır?

Parmak arası terliklerin üstündeki plastikleri makas yardımı ile kesin ve tabanı ayırın. Tabandaki deliklerin alt kısmında düğümlerin içerisine oturacağı yerlerdeki delikleri biraz genişleterek yuvalar oluşturun. Burada dikkatli olun, delikleri gereğinden fazla büyütürseniz tabanlar çatlayarak kullanılmayacak hale gelebilir ya da iplerinizin düğümleri deliklerden çıkıp gidebilir.

El yapımı ipli sandaletlerinizin üzeri için kullanacağınız penye ipleri saç örgüsü, makrome örgüsü ya da burgu şeklinde kıvırarak hazırlayın. Dilerseniz biraz uzun bırakarak tabanlara monte sırasında bu uzunluğu ayarlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken uzunluktur. Bunun ölçüsünü de ayağınızın çevresini ölçerek alabilirsiniz. Hesaplamayı şu şekilde yaparsanız en sağlıklı sonuca ulaşırsınız;

  • Örgü haline getirdiğiniz iplerin iki ucunu birleştirin
  • Tabanı yere koyarak üzerine basın
  • İpleri ayağınızın arkasından öne doğru birleşecek şekilde ayağınıza sarın
  • Açık uçları başparmağınız ve yanındaki parmağınızın arasından geçirin
  • Düğümleme taban ve düğümleme payı bırakın

Bu işlemlerin ardından ayağınızı çıkarıp ipleri delikten bir şiş ya da kalın uçlu bir tığ yardımı ile sokun ve düğümleme işlemini yapın. Düğümlediğiniz yerleri hazırlamış olduğunuz yuvalara oturtarak silikonla yapıştırın.

Şu an elimizdeki taban kenarlarında iki delik kalacak. Her iki delikte ayrı ayrı olmak üzere birer ip parçasını örgülü kısmın üzerinden geçecek şekilde halka yaparak geçirin ve tabanın altından düğümlerinizi atın. Bu düğümleri de yuvalarına oturtun ve silikonla destekleyerek sağlamlaştırın.

Son olarak el yapımı ipli sandaletlerinizin parmak aranıza gelecek olan kısımları daha rahat giyebilmek adına birbirine tutturarak bir dikiş ipliği yardımıyla sarabilirsiniz.

Ve işte ev yapımı ipli sandaletiniz hazır. Güle güle giyin!

Bu gönderiyi paylaş