1.250 TL ve üzerine ÜCRETSİZ KARGO

Makrome Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Makrome Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Makrome Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Daha önce “Makrome Nasıl Temizlenir?” başlıklı yazımda “Makrome perde nasıl temizlenir?” sorusuna değinmiştim. Farklı ip seçenekleri ile yapılan birçok farklı makrome perde modelini hayata geçirince konu ile ilgili sorular da daha sık gelmeye başladı. Bu konu ile ilgili ayrıca bir yazı yazmanında zamanı geldi çattı.

Lafı fazla uzatmadan hemen temizlik aşamalarına geçmek istiyorum.

Makrome perdelerinizi çamaşır makinenizde ya da elde yıkabileceğiniz gibi kuru temizlemeye de verebilirsiniz. Ben bu yazımda sizlere “Makrome perde evde nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını vermek istiyorum. Şunu da eklemeden geçmek istemem; burada belirtilen makrome perde yıkama talimatları üzerinde ip dışında bir materyal olmayan tasarımlar için geçerlidir.

İlk yapmanız gereken perdeniz asılı haldeyken aşağıya doğru uzanan iplerini makinede dolaşmasın diye belirli yerlerden bağlamak olacak. Aslında “ip perde nasıl yıkanır?” sorusunun da cevabı olacak bu yazı.

İpleri iki elinizin alacağı kadar miktarda bir araya toplayın. Yukarıdan yaklaşık 1 metre kadar aşağıya gelecek şekilde renk vermeyen bir ip yardımı ile ne çok sıkı, ne de gevşek kalacak şekilde bağlayın. Sıkı olursa içerisine su ve deterjan işlemez, temizlenmez. Gevşek olursa da çamaşır makinesi yıkaması esnasında ipler o bağın içerisinden çıkıp dolaşabilirler. Perdenizin uzunluğuna göre bu işlemi perde ucuna kadar aralarında 1’er metre kalacak şekilde tekrar edin. Son bağlamanız uca yakın olsun. Aynı işlemi makrome perdenin diğer kalan kısımları için de yapın. Tüm bağlama işlemlerini yaptıktan sonra makrome perdenizi artık asılı olduğu yerden çıkarabilirsiniz.

Makrome perde nasıl temizlenir

Perdenizi asılı olduğu yerden çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Hatta bu konuya perdenizi yaptırırken dikkat etmeniz ve tasarımcı ile konuşmanız sizin için en iyisi olacaktır. Bazı tasarımcılarda makrome perdeler direkt ahşap çubuklar üzerine örülmüş oluyor. Makrome perdenizi eğer kuru temizlemeye vermeyecekseniz ahşap çubuğa sabit yaptırmayın. Aşağıya koyduğum fotoğraflardaki gibi çubuktan kolayca çıkarılıp takılabilecek şekilde yaptırın -ki ben ısrar edilmediği sürece bu şekilde yapıp size teslim ediyorum-. Eğer çubuğa sabit olursa hem kullanırken zor oluyor hem de temizleme ve sonrasında tekrar çubuğa geçirmede sorunlar yaşanıyor.

makrome perde evde nasıl temizlenir

Bu detayı da verdikten sonra gelelim makrome perdeyi olduğu yerden çıkarıp makineye koymaya. Perdenizin uzunluğu kadar bir tül, tülbent ya da çarşafı yere serin. Perdeyi asılı olduğu yerden düzgün bir şekilde çıkarıp çarşafın içerisine uzunlamasına yatırın. Çok sıkı olmayacak şekilde sarın, açılmayacak şekilde bağlayın ve makinenizin içerisine düzgün bir şekilde yerleştirin.

makrome perde temizliği

Gelelim makrome perde yıkarken kullanacağımız makine ayarlarımıza; çok uzun olmayan bir programda ya da elde yıkama programı ile en fazla 30 derece sıcaklıkta yıkayın (Burası çok önemli, daha fazla bir sıcaklıkta yıkarsanız çekebilir). Her zaman kullandığınız deterjanı kullanabilirsiniz, ekstra bir ağartıcı kullanmayın. Normal sıkma işlemi yapabilirsiniz. Makineye perde ile birlikte başka bir çamaşır atmayın.

Çıkardıktan sonra hala ıslak ve bağlıyken yerine düzgünce geçirin. Geçirme ve asma işlemi tamamlandıktan sonra altta kalan bağlı yerleri çözüyor ve serbest bırakıyoruz.

makrome perde nasıl yıkanır

İpler genellikle pamuk olduğu için biraz buruşmalar görünecektir, bu buruşuklukları elimizle aşağıya doğru çekiştirerek düzeltiyoruz. Kısalmış gibi de görünecektir ama endişe etmeyin, elinizle çekiştirdiğinizde normal boyuna gelecektir. Böylelikle ütülemeniz gerekmeyecek.
Elde yıkama işlemleri için de daha önceki yazımda belirttiğim talimatları uygulayabilirsiniz. Perdeniz büyükse elde yıkama işlemi sizi biraz zorlayabilir, suyu çekince perde daha ağırlaşacak yıkamanız zorlaşacaktır.
Umuyorum “Makrome perde nasıl yıkanır?” sorunuza cevap olmuştur. Şimdi gönül rahatlığı ile perdelerini yaptırabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Perdelerinizi yapan tasarımcıdan gönderim öncesi mutlaka perdeyi bir kez yıkamasını isteyin. Genel olarak pamuk ip kullanıldığı için ilk yıkamada boydan çekme yapacaktır. Sadece ilk yıkamada çekme yapacağı için yıkanıp size gelen perdelerle sorun yaşamaz, uzun süre kullanabilirsiniz. Hobici Kutu’ya yaptıracağınız kişiye özel makrome perdelerde bu sorunu yaşamazsınız. Daha önce tarafımızdan yapılmış makrome perdeleri ve fiyatlarını buradan görebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş